Son Haberler

Sahne Senin Öğretmenim

resim_1391726846_9

Turabibaba Kütüphanesi’nde çocuklara kurs veren öğretmenler sahnedeydi. Kütüphanenin salonunda gerçekleşen etkinliğe ilgi oldukça fazlaydı. Etkinliği drama hocası Osman Doğan Bey sundu. Mikrofonu ilk olarak kütüphaneler müdürü Mustafa Erdem’e verdi. Erdem Bey konuşmasına şöyle başladı:

“Hepiniz hoş geldiniz efendim. Öncelikle Sayın Belediye Başkanımıza kültür ve sanata vermiş olduğu katkılardan dolayı huzurunuzda teşekkür ederim. Biz kütüphane olarak kültürü sanatı çok önemsiyoruz. Bu anlamda sizlerin de desteklerini bekliyoruz. Bizim başarımız sizin de bildiğiniz gibi samimiyet ve görevimizi bir ibadet aşkıyla yapmak. Ben konuştuğum bir psikologdan çocuklara bakış açımı değiştirecek bir söz duymuştum. Şöyle söylemişti: ‘Siz çocuklarınızı önemsemezseniz, neden başkaları önemsesin?’demişti. Bu söz benim kendi çocuklarıma bile bakışımı değiştirdi. Çocuklar önemsenmek istiyor, yeteneğinin fark edilmesini bekliyor. İşte bu noktada burası buluşma adresimiz. Hepinize bugün aramızda olduğunuz için çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine son veren Mustafa Erdem mikrofonu tekrar Osman Doğan’a verdi.

 Doğan Bey de sahneye ney hocasını, gitar hocasını, ritim hocasını davet etti. İlk olarak Arapça hocası Mücahit Bey “Fincanın Etrafı Yeşil” türküsünü söyledi. Arkasından bağlama ve diksiyon hocası Meliha Kılıç türküler söyledi. Tasavvuf dinletisinin arkasından performanslarını sergileyen koro sahneden ayrıldı. Daha sonra sahneye çıkan Osman Bey “Yazarlık Atölyesi” hocası Şenol Tombaş’ı ve karikatür hocası Turgut Bey’i sahneye davet etti. Tombaş dinleyicilere şunları söyledi:

“Öncelikle Beyoğlu Belediyesi’ne ve Turabibaba Kütüphanesi’ne kültüre ve sanata verdiği katkılardan dolayı teşekkür ederim. Eğitim ailede başlar. Edebiyat sadece edebiyat değildir. Kuşaktan kuşağa aktarılan bir mirastır. Malumunuz kültür yüzlerce yılda oluşur amacımız “Yazarlık Atölyesi”nde bu şuuru aşılamaktır. Ve çocukların bakış açısını geliştirmektir. Kursiyelerler oldukça yetenekli, biz bunu teknikle birleştiriyoruz. Ayrıca hayal gücünü zenginleştirip bir nevi tohumun toprakla buluşmasını sağlıyoruz. Geleceğin önemli yazarlarının bir kısmı Beyoğlu’ndan çıkacaktır. Turabibaba Kütüphanesi’nden yetişecektir.”diyerek konuşmasına son veren Tombaş kursiyerlerin yazılarını okumasıyla sahneden ayrıldı. Karikatür hocası Turgut Bey “En Güzel Arkadaş Kitaptır” konulu bir kompozisyon çizdi. Ardından alkışlarla sahneden ayrıldı.

Programı sunan Osman Bey, sahneye annelerden bir kısmını davet etti. Onlarla çeşitli yarışmalar düzenlendi. Kazananlara kitap hediye edildi. Ardından sahneye alınan çocuklarla çeşitli oyunlar düzenleyip kazananlara kitap hediye edildi. Son olarak halkoyunları gösterisinin ardından program alkışlarla son buldu.

Haber :Ayşe Çetin